CORCOM - TE CONNECTIVITY 15ERK1 Power Line Filter, Chassis, 0.741µF, 250VAC, 15A, EMI, RFI, Quick Connect, 5.04mH

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Operating Voltage | 250 VAC |
| Current Rating | 15 A |
| Capacitance | 0.741 µF |
| Inductance | 5.04 mH |
| Current Rating (Max) | 15 A |
| Operating Temperature (Max) | 40 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -10 ℃ |
| Voltage Rating (Max) | 250 VAC |
| Voltage Rating | 250 VAC |
| Show | |
| Size-Length | 97.79 mm |
| Size-Width | 52.58 mm |
| Size-Height | 45.21 mm |
| Product Lifecycle Status | Unknown |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| HTS Code | 8548900100 |
| ECCN Code | EAR99 |