Heatsink, TO-220, 15.6℃/W, 44.45 x 17.78 x 9.52mm, Through Hole Mount

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Case/Package | TO-220 |
| Supply Voltage (DC) | 4.50V (min) |
| Output Current | 250 mA |
| Rise Time | 55.0 ns |
| Thermal Resistance | 15.6 ℃/W |
| Thermal Resistance @ Forced Air Flow | 5℃/W @500LFM |
| Show | |
| Size-Length | 17.78 mm |
| Size-Width | 44.45 mm |
| Size-Height | 9.652 mm |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Bulk |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2015/12/17 |
| ECCN Code | EAR99 |