| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 Pin |
| Case/Package | TO-261-4 |
| Number of Outputs | 1 Output |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Polarity | N-CH |
| Power Dissipation | 1.7 W |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 42 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 2A |
| Output Current (Max) | 2 A |
| Number of Inputs | 1 Input |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 1620 mW |
| Show | |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 150℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| ECCN Code | EAR99 |