
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 4 Pin |
| Case/Package | M-174 |
| Voltage Rating (DC) | 55.0 V |
| Current Rating | 20.0 A |
| Power Dissipation | 318 W |
| Breakdown Voltage (Collector to Emitter) | 55 V |
| Gain | 14 dB |
| hFE Min | 18 @1.4A, 6V |
| Input Power (Max) | 318 W |
| Operating Temperature (Max) | 200 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -65 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 318000 mW |
| Show | |
| Material | Silicon |
| Operating Temperature | 200℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tray |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| ECCN Code | EAR99 |