
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 Pin |
| Case/Package | SOT-23-6 |
| Voltage Rating (DC) | -20.0 V |
| Current Rating | -3.00 A |
| Drain to Source Resistance (on) (Rds) | 90.0 mΩ |
| Polarity | P-Channel |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Drain to Source Voltage (Vds) | 20 V |
| Breakdown Voltage (Drain to Source) | 20.0 V |
| Breakdown Voltage (Gate to Source) | ±10.0 V |
| Continuous Drain Current (Ids) | 3.00 A |
| Rise Time | 39 ns |
| Input Capacitance (Ciss) | 500pF @15V(Vds) |
| Input Power (Max) | 1.6 W |
| Fall Time | 39 ns |
| Operating Temperature (Max) | 150 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -55 ℃ |
| Power Dissipation (Max) | 1.6W (Tc) |
| Show | |
| Size-Length | 3.05 mm |
| Size-Width | 1.75 mm |
| Size-Height | 1.3 mm |
| Operating Temperature | 150℃ (TJ) |
| Product Lifecycle Status | Obsolete |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |