C & K COMPONENTS BD04AV DIP / SIP Switch, 4Circuits, SPST, Through Hole, BD Series, DIP Unsealed, 24VDC

| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Datasheet | Datasheet |
| 3D Model | 3D Model |
| Mounting Style | Through Hole |
| Case/Package | DIP |
| Pin Pitch | 1.27 mm |
| Voltage Rating (DC) | 25 V |
| Current Rating | 100 mA |
| Insulation Resistance | 1000 MΩ |
| Contacts Type | SPST |
| Number of Circuits | 4 Circuit |
| Number of Positions | 4 Position |
| Contact Resistance | 50 mΩ |
| Contact Current Rating | 100mA @25VDC |
| Current Rating (Max) | 0.1A @5VDC |
| Operating Temperature (Max) | 85 ℃ |
| Operating Temperature (Min) | -40 ℃ |
| Voltage Rating | 5 VDC |
| Voltage Rating (DC Max) | 25 V |
| Maximum Contact Resistance (Max) | <50 mΩ |
| Show | |
| Size-Length | 12.19 mm |
| Size-Width | 7.6 mm |
| Size-Height | 9.65 mm |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Operating Temperature | -40℃ ~ 85℃ |
| Product Lifecycle Status | Active |
| Packaging | Tube |
| RoHS | RoHS Compliant |
| Lead-Free Status | Lead Free |
| REACH SVHC Compliance | No SVHC |
| REACH SVHC Compliance Edition | 2016/06/20 |
| HTS Code | 8536509065 |
| ECCN Code | EAR99 |